Parsiyel Taşımacılık

Günümüzde insanlar ve ülkeler arası iletişim git gide artmaktadır. Artan bu iletişim ile birlikte uzak mesafeler kısaltılmaya çalışılmaktadır. Bu noktada lojistik şirketleri şehirler ve ülkeler arası yük taşımacılığı konusunda bizlere yardımcı olmaktadır. Artan etkileşimin ortaya çıkardığı önemli kavramlardan biri de parsiyel taşımacılıktır. Parsiyel taşımacılık şehirler ve ülkeler arası yük taşıyan araçların konteynır veya bagajlarında boş kalan alanların daha ekonomik şekilde başka göndericilere kiralanmasıdır. Böylelikle zaten yolculuğa çıkacak olan araçlar boş gitmektense kalan konteynırlar daha ekonomik şekilde başka göndericilere kiralanarak maksimum bagaj/yük taşıma kapasitesiyle yola çıkılmaktadır. Samar Kargo parsiyel taşımacılık alanında yıllardır hizmet vermektedir. Değerli müşterilere en uygun fiyatlarla parsiyel taşımacılık hizmeti verilerek boş kalan konteynırlar aynı anda farklı müşteriler için ayrılabiliyor. Şimdi gelin parsiyel taşımacılığın avantajlarını birlikte inceleyelim.

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyelin kelime anlamı; tüm olmayan yani “parça” demektir. Taşımacılık kelimesiyle birleştirildiği zaman ise parça taşıma/parça lojistik anlamına gelmektedir. Günümüzde küreselleşme ile artan uluslararası etkileşimler aynı zamanda lojistik şirketlerinin de önemini arttırmıştır. Lojistik şirketleri uzak mesafeleri yakınlaştırarak farklı şehirlere hatta farklı ülkelere ürün/eşya taşıma konusunda yardımcı olmaktadır. Parsiyel taşımacılığın amacı ise zaten yola çıkacak olan tır, uçak, gemi veya trenin içinde bulunan boş konteynırların farklı müşterilere ayrılarak, aynı anda birden çok alıcının gönderisini birlikte taşımaktır. Bu yönden bakıldığında parsiyel taşımacılık diğer standart kargo taşımacılığından daha ekonomik hale gelmektedir. Çünkü boş olan konteynırlara müşteri bulunamazsa halihazırda tır içinde bulunan yükler için mecbur yola çıkılacaktır. Yani zaten o yol masrafı karşımıza çıkacaktır. Parsiyel taşımacılık sistemi ile tırın veya diğer yük taşıma araçlarının boş kalan konteynırları birden fazla farklı müşteriye kiralanır. Böylece boş bir tırla yola çıkılmaktansa daha ucuza ama daha kârlı bir lojistik hizmeti vermiş oluyoruz.

Parsiyel taşımacılık, bir veya birden fazla alıcının farklı firmalardan vermiş olduğu siparişleri yani parçaları toplu olarak taşınması hizmeti anlamına gelmektedir. Lojistik şirketleri kamyon, tır, uçak, tren ve gemi gibi birçok ulaşım aracını yük taşımada kullanabilmektedir. Bu nakliye araçlarının hepsinde ise konteynırlar bulunmaktadır. Çoğu kez aynı alıcı yani aynı adrese gidecek kargolar tek konteynırda taşınmaktadır. Ancak sık sık ülkeler arası yolculuk yapan lojistik firmaları her seferinde konteynırlarını dolduramayabilir. Samar Kargo’da aynı şekilde alıcıları bekletmemek adına sık sık İngiltere Türkiye arası nakliye taşımacılığı hizmeti vermektedir. Nakliye hizmetinin hızlı yapılabilmesi içinde çoğu kez tırlarımızda boş birkaç konteynır bulunabilmektedir. Eğer bu konteynırlarında dolmasını beklersek İngiltere’de yada Türkiye’de bizi bekleyen müşterilerimizin kargosu gecikebilir. Bu nedenle yüklendiğimiz kargolar en fazla gümrükleme işlemleri yapılana kadar tırımızda muhafaza edilmektedir. Ardından hemen yola çıkıyoruz.

Parsiyel taşımacılık ile ilgili tüm sorularınız için instagram adresimiz üzerinden de bize ulaşabilirsiniz.

İşte bu noktada daha yola çıkmadan bize ulaşan müşterilere ise parsiyel taşımacılık ucuz lojistik hizmeti verebiliyoruz. Halihazırda boş bulunan konteynırlarımıza farklı müşterilerin, farklı firmalardan verdiği siparişleri aynı konteynırda taşıyabiliyoruz. Durum böyle olunca özel konteynırlarda kargo taşımacılığı hizmeti alınmasının aksine çok ucuz bir yurtdışı kargo hizmeti sunulmuş oluyor. Müşterilerimizin bulunduğu lokasyonlar aynı güzergahta bulunduğu için diğer müşterilerin kargolarında herhangi bir gecikme yaşanmamaktadır. Kargolar yolculuk boyunca adresler takip edilerek kapıya kadar teslim edilmektedir.

Parsiyel Taşımacılığı Kimler Tercih Eder?

Parsiyel Taşımacılık hizmetini daha çok beyaz eşya ve mobilya mağazaları, kozmetik ticareti yapanlar, süs eşyası ve dekoratif ürünler satanlar, toptan satış yapan firmalar tercih etmektedir. Teslim alınan kargolar, her alıcının adresine uygun olarak konteynırlara yerleştirilir. Adresler önceden bilindiğinden ilk teslim edilecek ürünler her zaman daha kolay indirilebilecek şekilde yerleştirilir. Böylece tek konteynırda birçok müşterinin/alıcının kargosu aynı anda taşınabilmektedir.

Şu aralar ise sık sık e-ticaret yapan şirketlerin parsiyel taşımacılık hizmetini talep ettiğine şahit oluyoruz. İngiltere’ye perakende şekilde satış yapan e-ticaret siteleri Samar Kargo ile parsiyel taşımacılığı tercih etmektedir. Aynı zamanda yurtdışına sık sık satış yapan mağaza ve firmalar, kârlarını azaltmamak açısından yine konteynır doldurma yani parsiyel taşıma hizmetini tercih etmektedir.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Bazen yurtdışından sipariş edeceğiniz ürünler tek bir konteynırı dolduramaya bilmektedir. Ancak lojistik şirketleri tek bir konteynırda taşınarak özel hizmet sunulmasını istemeniz halinde sizden tüm konteynırın ücretini isteyecektir. Bu durumda mantıklı olan lojisttik şirketinden parsiyel taşımacılık hizmeti istemektir. Yani konteynırınızda bana da bir bölüm ayırın demektir. Böylece tek bir konteynır birçok farklı müşteriyle bölüşülmüş olacaktır. Peki parsiyel taşımacılıkta konteynır paylaşımının avantajları nelerdir;

 • Lojistik / yurtdışı kargo hizmeti almak daha ekonomik hale gelecektir. Çünkü nakliye araçları boş konteynırlarla yola çıkmak yerine daha ucuza başka müşterilerin ürünlerini de almayı tercih edecektir.
 • Parsiyel taşımacılık zamandan tasarruf ettirecektir. Lojistik şirketleri boş kalan konteynırların dolması için beklemeyecektir. Bunun yerine farklı müşterilerin eşyalarını tek bir konteynırda biriktirerek doldurma avantajı elde edecektir.
 • Parsiyel taşımacılık Samar Kargo gibi kurumsal lojistik şirketlerinden tercih edildiğinde oldukça güvenilir bir nakliye hizmeti olacaktır.
 • Müşterilere gönderinin durumu hakkında sık sık bilgilendirme yapılmaktadır. Her geçilen gümrük noktasında bildirimde bulunulabilmektedir.
 • Gümrükleme hizmetleri ürünler için tek tek değil konteynırın tamamı için alınacağından kısa zamanda bitirilebilir.
 • Lojistik çalışanlarımız ve şoförlerimiz tüm gümrük prosedürlerini bildiğinden kargolarınız gümrük noktalarından kısa bir kontrolden sonra hızlıca geçebilmektedir.
 • Özellikle aynı güzergâh üzerinde farklı adreslere ürün satan firmalar tarafından parsiyel taşımacılık hizmeti tercih edilir. Böylece zamandan tasarruf edilir. Aynı anda birden çok noktaya ürün teslimi sağlanmış olmaktadır.
 • Parsiyel taşımacılık tercih edildiğinde boş kalan konteynır kısımları için ödeme talep edilmemektedir. Ürünlerinizin kapladığı alan ve ağırlığı dikkate alınarak minimum şekilde ücretlendirilmektedir.

Parsiyel Taşımacılık Fiyatları Ne Kadar?

Diğer standart kargo hizmetlerine kıyasla parsiyel taşımacılık ekonomik açıdan daha avantajlıdır. Çünkü her müşterinin ürününün eni, boyu, ağırlığı ve kapladığı alanı hesaplanarak ücretlendirme yapılmaktadır. Parsiyel taşımacılıkta konteynırın boş kalan kısımları için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Zaten bu hizmet boş konteynırların değerlendirilmesi adına yapılmaktadır. O kısımlar dolmasa bile lojistik araçları mecbur yola çıkacağından en azından ufak bir ücretle diğer müşterilere de hizmet vermek amaçlanmaktadır.

Samar Kargo en ekonomik ulaşım aracı olan karayolunu tercih etmektedir. Son model tırlarıyla yıllardır İngiltere Türkiye arasında parsiyel taşımacılık hizmeti vermektedir. Parsiyel taşımacılık için ücreti ise yükün boyu, hacmi, eni ve ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Tek bir konteynırın parçalara bölünerek sadece sizin kargonuzun kapladığı alan kadar sizden ücret talep edilmektedir. Konteynır tamamen dolmasa, yine boşluklar olsa bile bu kısımlar için sizden ücret talep edilmemektedir. Kısaca parsiyel taşımacılık yükün metreküpünün hesaplanması ile birlikte ücret tarifesi belirlenmektedir.

Parsiyel taşımacılık fiyatları hesaplanırken bir diğer dikkat edilen nokta ise teslimatın yapılacağı adresin mesafesidir. Samar Kargo Türkiye İngiltere arası hizmet vermektedir. Türkiye’den teslim alınan bir ürünün yine Türkiye’de bir bölgeye teslim edilmesinden daha az ücret talep edilmektedir. Yine aynı şekilde Türkiye’den İngiltere’nin en yakın noktasına teslim edilecek kargodan İngiltere’nin en uzak noktasına teslim edilecek kargodan daha az ücret talep edilmektedir.

Ayrıca Express taşımacılık yani acil/hızlı lojistik hizmetini tercih edenlerden diğerlerine kıyasla daha fazla ücret talep edilebilecektir. Kısaca ücretin hesaplanmasında;

 • Hacim,
 • Eşyanın eni,
 • Boy,
 • Metreküpü,
 • Ürünün ağırlığı,
 • Adres/mesafe uzaklığı,
 • Tercih edilen nakliye şekli (Express, standart vs.)
 • Eşyanın korunması için ambalaj masrafı (hassas ürünler için daha fazla ücret talep edilmektedir.)
 • İşin sürekliliği. (İngiltere kargo gönderiminde her defasında Samar Kargo’yu tercih eden abone müşterilerimize özel indirimler yapılacaktır.)

Samar Kargo ile Parsiyel Taşımacılık

Samar Kargo tam 30 yıldır Türkiye İngiltere arasında en ucuz ve en güvenilir parsiyel taşımacılık hizmetini sunmaktadır. Müşterileri bekletmek istemediğimiz için hemen yola çıkmamız gerekebilmektedir. Bu durumlarda ise birkaç konteynırımız hala boş kalabilmektedir. Bizimle iletişime geçerek boş konteynırlarımızdan eşyalarınız için alan kiralayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sizlere fiyat konusunda yardımcı olacaktır.

Samar Kargo Türkiye’nin her ilinden kargolarınızı kapınızdan teslim almaktadır. Aynı şekilde İngiltere’de bulunan ekibimizde İngiltere’nin tüm bölgelerinden kapıda kargo alımı yapabilmektedir. Yıllardır İngiltere Türkiye arası parsiyel taşımacılık ve tüm lojistik hizmetleriyle hızlı ve güvenilir nakliye hizmetinin tek adresi oluyoruz. Sizleri asla mağdur etmiyor, kargolarınızı en kısa şekilde belirtilen lokasyona müşteriye önceden haber vererek götürüyoruz. İngiltere’nin yada Türkiye’nin neresinde olursanız olun kargolarınızı kapınıza kadar teslim ediyoruz.

Lojistik şirketimiz ve profesyonel şoförlerimiz gönderinizin durumu hakkında sizleri bilgilendirmektedir. Aynı zamanda 7/24 sizde gönderinizin son durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Bizimle yıllardır çalışan mağaza, şirket ve firmalara olağanüstü indirim avantajları sunuyoruz. Sizde bu indirimlerden yararlanmak ve bizimle çalışmak için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Hizmetlerimizden yararlanmak için bizden teklif isteyin.